Zgłoś nienawiść – współpraca z Otwartą Rzeczpospolitą

• 8 listopada 2016

Interesują Cię prawa człowieka? Nie zgadzasz się na nienawiść w sieci? Otwarta Rzeczpospolita ma dla Ciebie trzy propozycje.

1. Debata otwarta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN- 25 listopada

Tematem debaty jest radykalizująca się Europa, powody takiego stanu i metody przeciwdziałania. W debacie wezmą między innymi Bernard Kouchner (twórca Lekarzy Bez Granic, były minister zdrowia i minister spraw zagranicznych w rządzie Francji), a także (co jeszcze nie zostało ostatecznie potwierdzone) Adam Michnik, Danuta Hübner, Olga Tokarczuk bądź Andrzej Stasiuk, a także około 60 delegatów organizacji antyrasistowskich z całej Europy, którzy przyjeżdżają w ramach czterodniowego zjazdu EGAM – organizacji zrzeszającej organizacje antyrasistowskie w Europie.

Zadania:

• koordynacja przejazdu ok. 50 członków delegacji EGAM z Hotelu Grand do Muzeum Polin (komunikacją miejską) i z powrotem po konferencji, oraz pomoc w poruszaniu się po gmachu Muzeum;
  • obsługa stoiska informacyjnego Otwartej Rzeczpospolitej (udzielanie informacji na temat debaty, kierowanie gości i pomoc gościom w razie konieczności).

Wymagania:

• znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym, opcjonalnie francuskiego (EGAM jest organizacją francuską).

Co gwarantują organizatorzy?

• wyżywienie i ubezpieczenie w dniu wydarzenia;
  • podziękowania i zaświadczenie o udziale w wolontariacie po wydarzeniu;
  • szkolenie na temat rozpoznawania mowy nienawiści, reagowania na nią i miejsca mowy nienawiści w polskim prawie.

UWAGA!!!
Do pomocy przy debacie Otwarta Rzeczpospolita potrzebuje 5 wolontariuszy więc decyduje kolejność zgłoszeń.

2. Współpraca długoterminowa w prowadzeniu portalu Zgłoś nienawiść

Otwarta Rzeczpospolita prowadzi portal, za pośrednictwem którego można zgłaszać rasistowskie i łamiące prawo treści ukazujące się publicznie.

Zadania:

• weryfikacja pojawiających się na Portalu zgłoszeń;
  • wstępna analiza oraz odpowiedź;
  • pisemne przekazywanie do organów ścigania za pośrednictwem Otwartej Rzeczpospolitej.

Wymagania:
Wolontariuszem może zostać każdy znający podstawy języka angielskiego (nie jest wymagane wykształcenie prawnicze). Możliwa jest współpraca zdalna. Ilość pracy jest uzależniona od klimatu politycznego.

3. Współpraca długoterminowa w prowadzeniu portalu Zgłoś nienawiść dla prawników

Zadania:

• weryfikacja bardziej skomplikowanych zgłoszeń napływających do portalu;
  • określanie, czy naruszają prawo polskie;
  • pisanie pism procesowych na dalszych etapach postępowania;
  • monitorowanie bieżących spraw zgłoszonych przez Otwartą Rzeczpospolitą i toczących się przed sądami.

Wymagania:

• studenci prawa zainteresowani tematyką antydyskryminacyjną

Co gwarantują organizatorzy?

• umowę wolontariacką na dogodny termin lecz nie krótszy niż miesiąc;
  • podziękowania i zaświadczenie o wolontariacie po jego zakończeniu;
  • udział z ramienia Otwartej Rzeczpospolitej w szkoleniach międzynarodowych organizowanych w ramach programu Erasmus + (dla wolontariuszy, którzy podpiszą umowę);

Zainteresowała Cię, któraś z ofert? Zgłoś się na wolontariat@uw.edu.pl! Na Twoją wiadomość czekamy do 14 listopada do godziny 23.59.

Related Akcje

event