Wsparcie w szkoleniach dla osób niewidomych – zaangażuj się w wakacje :)

• 21 czerwca 2021

Przesyłamy Wam zaproszenie do zaangażowania się w sierpniu i wrześniu (a może nawet dłużej!):
Fundacja Vis Maior działająca na rzecz osób z dysfunkcją wzroku poszukuje wolontariuszy do wsparcia szkoleń dla osób niewidomych, które odbędą się w Warszawie w terminach: od 1 od 28 sierpnia 2021 r. oraz 24-27 września 2021 r. (zjazd weekendowy). Podczas szkoleń dorosłe osoby niewidome i słabowidzące będą nabywać takie umiejętności jak: samodzielne poruszanie się (orientacja przestrzenna – chodzenie z białą laską), wykonywanie codziennych czynności, obsługa udźwiękowionego komputera i smartfonu.

Zadania czekające na wolontariuszki i wolontariuszy:

• wsparcie organizacji zajęć i obecność podczas ich trwania (warsztaty, wykłady, ćwiczenia, wycieczki);
  • wsparcie uczestników zajęć w przemieszczaniu się i w razie potrzeby w codziennych czynnościach, w tym przy posiłkach;
  • współpracy ze specjalistami zaangażowanymi w realizowane zadania (psychologami, tyflopedagogami, instruktorem obsługi komputera i GPS oraz z koordynatorem projektu).

Informacje dotyczące dyspozycyjności wolontariuszy i wolontariuszek:
Pomoc potrzebna jest w powyższych terminach, w godzinach 7:00-22:00. Fundacji zależy na zaangażowaniu przez cały dzień, od 7:00 do 15:00 lub od 15:00 do 22:00 przez minimum tydzień lub cały zjazd weekendowy. Jeżeli Twoja dyspozycyjność jest inna odezwij się do Fundacji – wspólnie ustalicie dogodne rozwiązanie.

Jeśli chcesz się zaangażować powinieneś/powinnaś:

• być zainteresowany/zainteresowana potrzebami osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób z dysfunkcją wzroku;
  • znać cel tego wolontariatu, jakim jest podniesienie jakości życia i pomoc w codziennym funkcjonowaniu osób niewidomych i słabowidzących;
  • być osobą zaangażowaną, dobrze zorganizowaną, obowiązkową i odpowiedzialną za realizację powierzonych zadań;
  • być osobą pełnoletnią.

Jeśli dodatkowo znasz specyfikę funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzroku, tym lepiej, na pewno będziesz nieocenionym wsparciem podczas tego wolontariatu!

Fundacja Vis Maior zapewnia:

• podstawowe szkolenie dotyczące specyfiki pracy oraz udzielania pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym;
  • porozumienie wolontariackie;
  • możliwość zdobycia doświadczenia pracy z osobami niewidomymi;
  • zaświadczenie o odbytym wolontariacie;
    osobom spoza Warszawy – zakwaterowanie i wyżywienie.

Jeśli chcesz się zaangażować prześlij wiadomość do Fundacji: wolontariat@fundacjavismaior.pl (z dopiskiem „Wolontariusz-Kurs na samodzielność”) – pod wskazany adres e-mail można też przesyłać ewentualne pytania dotyczące tej oferty.
Termin zgłoszeń: 4 lipca 2021.