Pomoc w nauce uczennicom i uczniom uchodźczym – dołącz do Grupy Chlebem i Solą!

• 19 sierpnia 2022

Wspólnie z grupą Chlebem i Solą, działającą w ramach Fundacji Polska Gościnność, szukamy tutorek i tutorów, którzy od nowego roku szkolnego chcą pomagać w nauce uczennicom i uczniom uchodźczym z Warszawy i okolic.

Jeśli jesteś osobą cierpliwą, samodzielną i asertywną, a do tego znasz język polski i przez najbliższy rok szkolny możesz wygospodarować czas dwa razy w tygodniu, to jest to propozycja dla Ciebie. Doświadczenie w udzielaniu korepetycji jest mile widziane, ale niekonieczne, gdyż otrzymasz odpowiednie wsparcie i pakiet wiedzy.

Zadania:

W zależności od potrzeb, wolontariat polega na wspólnym odrabianiu zadań, nauce języka polskiego, wyjaśnianiu materiału szkolnego, przygotowywaniu się do sprawdzianów i nadrabianiu zaległości.

Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu, najczęściej w domach dzieci i trwają zwykle około 1,5 godziny. Każda wolontariuszka/wolontariusz pracuje indywidualnie z uczennicą/uczniem, dzięki czemu obie strony mają okazję dobrze się poznać i razem rozwijać.

Decydując się na wolontariat w programie:

• weźmiesz udział w spotkaniu informacyjnym online i weekendowych warsztatach przygotowawczych: Praca z dzieckiem z doświadczeniem uchodźczym, Sytuacja prawna uchodźców oraz Zasady pracy w projekcie,
  • możesz liczyć na stałe wsparcie koordynatorki, mentorów, psychologów oraz teamu Chlebem i Solą,
  • zyskasz możliwość dalszych wspólnych działań,
  • otrzymasz zaświadczenie wolontariackie oraz, w razie potrzeby, zaświadczenie o odbyciu praktyk,
  • weźmiesz udział w cyklicznych spotkaniach integracyjnych i rozwojowych dla wolontariuszek i wolontariuszy.

Jak się zgłosić?

Wystarczy do 23 sierpnia 2022 wysłać wiadomość mailową na adres wolontariat[at]uw.edu.pl. W dalszej kolejności Koordynatorka programu skontaktuje się z Tobą i wyjaśni szczegóły dot. programu oraz odpowie na wszelkie pytania.

Wykorzystaj swój czas i umiejętności jako okazję do pomocy!

UWAGA! Jeśli nie zgłaszałeś/aś się wcześniej do wolontariatu w ramach Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu, przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o uzupełnienie ankiety wolontariusza znajdującej się pod linkiem: https://wolontariat.uw.edu.pl/ankieta-wolontariusza/

O Fundacji:

Fundacja Polska Gościnność została założona w 2017 roku i kontynuuje działania, rozpoczęte w 2012 roku jako grupa Chlebem i Solą – oddolna i nieformalna inicjatywa zrzeszająca specjalistów z różnych dziedzin. Zajmuje się rozwijaniem świadomości na temat losu uchodźców i imigrantów, przede wszystkim w Polsce i Europie. Stara się w ten sposób wpływać na politykę migracyjną, walczyć z ksenofobią, stereotypami i ignorancją.

Więcej o programie:

Program wsparcia edukacyjnego dzieci uchodźczych powstał w maju 2017 roku i od tamtej pory jest nieprzerwanie kontynuowany i rozszerzany. W ciągu 5 lat program objął pomocą łącznie 237 dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 20 lat, mieszkających w Warszawie i okolicach, uczęszczających do szkół podstawowych oraz różnych typów szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe, szkoły dla dorosłych). Uczestniczki i uczestnicy pochodzą łącznie z 21 krajów.