Odkryj fascynujące dokumenty życia społecznego!

• 28 lutego 2017

Zapraszamy Was na wolontariat do niezwykłego miejsca, które mieści się w zakamarkach Biblioteki Uniwersyteckiej!

Gabinet Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Uniwersyteckiej to jeden z 7 gabinetów zbiorów specjalnych BUW.
Gabinet zajmuje się dokumentami wydanymi po 1801 roku, a nie mieszczącymi się w profilach zainteresowań pozostałych oddziałów Biblioteki. Gromadzi afisze, broszury, druki ulotne, fotografie, jednodniówki, kalendarze, plakaty, pocztówki oraz materiały niekonwencjonalne (wszelkiego rodzaju gadżety stanowiące istotną część różnego rodzaju imprez kulturalnych, politycznych itp.).

Poszukujemy aktualnie dwóch ochotników lub ochotniczek, którzy zaangażują się w pomoc przy dwóch projektach:

Pierwszy projekt dotyczy współczesnych plakatów i afiszy.
Praca wolontariuszy polegałaby na rejestracji wpływu tych druków, a następnie podzieleniu na kategorie tematyczne i formaty według schematu klasyfikacyjnego GDŻS i umieszczeniu na odpowiednich miejscach w magazynie. Szacunkowa liczba druków to około 1 000. Praca wymaga pewnej sprawności i siły fizycznej przy przenoszeniu dużych formatów.

Drugi projekt dotyczy współczesnych pocztówek i kartek życzeniowych.
Realizację drugiego planuję dopiero po zakończeniu pracy z plakatami. Praca z pocztówkami również polegałaby na rejestracji wpływu około 1 000 jednostek. Prawdziwym wyzwaniem będzie uporządkowanie i rozdzielenie według schematu około 50 000 jednostek. Wolontariusz/ka rozpocznie projekt, jednak nie będzie zobligowany/a do jego zakończenia (ze względu na dużą liczbę materiałów, będzie to raczej projekt długofalowy).

Osoby, które chciałyby zaangażować się w pomoc w Gabinecie powinny być dyspozycyjne kilka godzin tygodniowo (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15) i zdecydowane, aby zaangażować się przynajmniej przez jeden miesiąc w semestrze.

Oprócz zaświadczenia o wolontariacie wolontariusze wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanym pokazie zbiorów GDŻS.

To wspaniała okazja, aby wziąć udział w oryginalnym projekcie i zdobyć doświadczenie w archiwizacji i kategoryzacji zbiorów!

Jeśli chcesz się zgłosić wyślij nam e-mail (wolontariat[at]uw.edu.pl) najpóźniej do niedzieli (5.03) do godziny 23:59! W wiadomości prosimy o podanie krótkiego powodu, dlaczego zainteresował Cię akurat ten wolontariat

Related Akcje

event