Idea
Program Wolontariatu Badawczego na Uniwersytecie Warszawskim to projekt o szerokim oddziaływaniu, łączący wokół wspólnej idei różne sektory życia społecznego. To również odpowiedź Uniwersytetu Warszawskiego na rosnącą potrzebę wprowadzenia innowacyjnych narzędzi rozwijających kompetencje studentów i integrujących społeczność akademicką.
O programie
Studenci w interdyscyplinarnych zespołach – jako wolontariusze – będą szkolić się w realizacji badań pod opieką specjalistów UW
i przy wsparciu mentorów znających wymagania oraz potrzeby rynku badawczego w Polsce.
Projekty badawcze realizowane będą dla organizacji pozarządowych i innych instytucji prowadzących działalność społecznie użyteczną, a także organizacji studenckich i doktoranckich oraz jednostek Uniwersytetu Warszawskiego.
„Trzeci sektor” i instytucje publiczne, mimo że nienastawione na zysk finansowy, podlegają na równi z innymi uczestnikami rynku wymogom konkurencyjności i skuteczności prowadzonych działań. Jednocześnie wiele tego typu organizacji ma ogromny problem
z dostępem do najnowszych badań społecznych, marketingowych i innych narzędzi, dzięki którym lepiej rozpoznają one potrzeby społeczne, wzmocnią swoją pozycję i podniosą jakość realizowanych zadań.
Wolontariat Badawczy pozwoli zniwelować skutki, jakie wynikają z takiego wykluczenia. Udział „trzeciego sektora” i instytucji publicznych ukierunkuje badania na obszary istotne i użyteczne społecznie.
Program Wolontariatu Badawczego to również platforma wymiany kompetencji między Uniwersytetem, organizacjami i instytucjami a ekspertami, którzy podzielą się swą wiedzą z aktywną młodzieżą akademicką.
I Edycja
Wraz z semestrem letnim ruszamy z I edycją Programu. Jest to edycja pilotażowa, do której zostały wybrane projekty uniwersyteckie – w kolejnych edycjach chcemy uruchomić nabór projektów badawczych z innych organizacji i instytucji.
W tym semestrze realizowane będą trzy projekty:
Badanie wizerunku UW
Drop-out na UW
Cudzoziemcy na UW
Zgłoś się i dołącz do zespołów badawczych!
Jak zgłosić się do Programu?
Zapraszamy do śledzenia informacji o Programie i kolejnych edycjach.