W ramach IV edycji Programu Wolontariatu Badawczego w Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu został zrealizowany projekt pod nazwą „Badanie społecznego odbioru ławek miejskich w Warszawie” we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta st. Warszawy. Był on odpowiedzią na realne potrzeby urzędników, którzy mają przed sobą niełatwe zadanie zagospodarowania wspólnej przestrzeni miejskiej, w taki sposób aby wszyscy mogli czuć się w niej komfortowo.
Tutorzy
Studenci działali pod kierunkiem dwóch tutorów. Pierwszym z nich był Mariusz Wieczorek, doktorant z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, który czuwał nad socjologiczną częścią badania. Drugim była dr Maja Skibińska, ekspertka z SGGW. Wspierała ona wolontariuszy w kwestiach merytorycznych związanych z małą architekturą miejską.
Przebieg projektu
Po przejściu przez proces rekrutacji oraz szkolenie wprowadzające studenci przystąpili do pracy. Do ich zadań należało zaprojektowanie badania, dobór metodologii, przygotowanie narzędzi badawczych, przeprowadzenie badań terenowych oraz przygotowanie raportu. Okazało się, że problematyka jest bardzo szeroka, dlatego też badacze podzielili się na trzy grupy, które zajmowały się różnymi aspektami tematu – perspektywą więziotwórczą, perspektywą otoczenia a chęcią korzystania z ławek oraz potrzebami seniorów w przestrzeni, w której się przemieszczają. Każda z nich została opisana w raporcie.
Działania rozpoczęły się w październiku 2016 roku, a zakończyły się w kwietniu 2017 roku prezentacją wyników badań na spotkaniu zorganizowanym przez Centrum Komunikacji Społecznej dla zainteresowanych tematem urzędników.