Program Wolontariatu Badawczego – II edycja, semestr zimowy 2015/2016
obszar: kapitał ludzki – miasto
temat projektu: Monitoring kreatywności w Warszawie
Projekt miał charakter eksperymentalny, z uwagi na ścisłą współpracę z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, która dotyczy tworzenia innowacyjnych narzędzi monitorowania realizacji strategii rozwojowych miasta. Był to pierwszy projekt badawczy, jaki Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu i Urząd M.St. Warszawy realizowały wspólnie. Celem zajęć było wypracowanie nowego podejścia do monitorowania realizacji Społecznej Strategii Warszawy w zakresie kapitału kreatywnego. Uchwalona w grudniu 2008 r. Społeczna Strategia Warszawy, obejmująca lata 2009-2020, jest ważnym świadectwem perspektywicznego myślenia o rozwoju miasta. Jej istotność wynika przede wszystkim z uznania, że potencjał społeczny i tzw. miękkie czynniki wzrostu mają kluczowe znaczenie dla harmonijnego rozwoju metropolii warszawskiej, na równi z infrastrukturą komunikacyjną i techniczną.
Jednym z celów było wykorzystanie takich metod i technik badawczych, które pozwoliły na odzwierciedlenie perspektywy „użytkownika miasta” (m.in. tajemniczy klient, analiza materiałów wizualnych, obserwacja uczestnicząca).
Podczas zajęć studentki i studenci mieli okazję spotkania się z przedstawicielami Urzędu Miasta odpowiedzialnymi za tworzenie i wdrażanie strategii. Dzięki temu mogli w bezpośredni sposób zapoznać się z procesem tworzenia i realizacji zintegrowanych programów o wymiarze metropolitalnym oraz wyzwaniami związanymi z tymi procesami.
Badanie zakończyło się prezentacja uzyskanych wyników i rekomendacji, których celem było możliwie przejrzyste i atrakcyjne przekazanie wiedzy interesariuszom (czyli m.in. urzędnikom, przedstawicielom instytucji, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych zaangażowanych w rozwój miasta, jak też mieszkańcom).
Mentorka i koordynatorka naukowa projektu badawczego:
Katarzyna Wojnar
doktor Nauk o Ziemi w zakresie geografii. Jest absolwentką gospodarki przestrzennej w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) UW, polityki społecznej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz europejskiej socjologii politycznej w Högskolan Dalarna w Szwecji. Jej rozprawa doktorska, której promotorem był prof. dr hab. Grzegorz Gorzelak, dotyczyła kapitału kreatywnego polskich miast (tytuł rozprawy doktorskiej: Kapitał kreatywny jako czynnik konkurencyjności polskich miast – uwarunkowania i znaczenie w rozwoju regionalnym).
Od 2008 roku jest asystentem naukowym w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007-2014 pełniła funkcję koordynatora Krajowego Punktu Kontaktowego ESPON, który jest unijnym programem badawczym rozwoju terytorialnego.