DOŁĄCZ DO ZESPOŁU WSPIERAJĄCEGO ZAGRANICZNE BADACZKI I BADACZY UW!

 • 7 października 2022

Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu kolejny raz zaprasza Was do wzięcia udziału w inicjatywie realizowanej we współpracy z Welcome Point UW – tym razem w edycji wakacyjnej!

Poszukujemy ochotniczek i ochotników, którzy dołączą do zespołu wspierającego przede wszystkim zagraniczne pracowniczki i zagranicznych pracowników, ale czasem również doktorantki i doktorantów oraz studentów i studentki Uniwersytetu Warszawskiego.


Wolontariusze i wolontariuszki zaangażują się między innymi w:

 • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych (np. towarzyszenie podczas wizyty w urzędzie, pomoc w wypełnianiu dokumentów w języku polskim etc.),
 • wsparcie w organizacji spraw codziennych związanych z osiedleniem się w Polsce,
 • pomoc w tłumaczeniu informacji z języka polskiego na angielski.

Jak często będzie potrzebna pomoc?

Edycja letnia wolontariaty trwa od drugiej połowy czerwca do końca września 2023. 

Studentki i studenci, którzy zgłoszą chęć dołączenia do zespołu wspierającego zagraniczne pracowniczki i pracowników będą otrzymywali od Welcome Point UW informacje kiedy i w jakim zakresie potrzebne jest wsparcie wolontariuszy. Każdy będzie mógł na bieżąco zdecydować, czy w danym okresie ma czas, aby pomóc w danej kwestii.

Chcesz się zaangażować, ale nie jesteś pewna/y czy masz wystarczającą wiedzę i umiejętności?

Zanim rozpoczniemy działania w ramach inicjatywy, Welcome Point przeprowadzi szkolenie, które pomoże Ci przygotować się do wykonywania powierzonych zadań:

 • wtorek (13.06) w godz. 15:00-16:00 – szkolenie pt. Przyjmowanie zagranicznych pracowników na UW – kwestie praktyczne podczas którego poznasz najważniejsze zagadnienia związane z alokacją pracowników z zagranicy w kontekście uwarunkowań prawnych i społecznych w Polsce oraz na Uniwersytecie. 

Miejsce szkolenia: siedziba Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu, która mieści się w BUWie (ul. Dobra 56/66).

Welcome Point UW będzie również wspierał merytorycznie wolontariuszki i wolontariuszy na bieżąco w trakcie trwania inicjatywy.

Kogo poszukujemy?

Zapraszamy do udziału w projekcie osoby, które:

 • są aktualnymi studentkami i studentami Uniwersytetu Warszawskiego,
 • znają angielski przynajmniej na poziomie B2 i posługują się tym językiem swobodnie zarówno w komunikacji pisemnej jak i werbalnej,
 • znają polski przynajmniej na poziomie C2 lub jest to ich język ojczysty
 • są dyspozycyjne w podanym wyżej terminie szkolenia oraz przynajmniej przez 2,5 miesiąca (łącznie) w okresie letnim
 • są cierpliwe i otwarte na różnorodność.

Dlaczego warto się zaangażować?

 • To wspaniała okazja, aby aktywnie wspierać społeczność akademicką Uniwersytetu Warszawskiego oraz poznać badaczy i badaczki z różnych stron świata. 
 • Elastyczny wolontariat – w tym działaniu nie wymagamy regularnej dyspozycyjności, wolontariuszki i wolontariusze mogą na bieżąco decydować, czy akurat mogą się aktywnie zaangażować.
 • Studentki i studenci przed przystąpieniem do działania wezmą udział w warsztatach i szkoleniach, dzięki czemu zdobędą nowe umiejętności oraz poszerzą swoją wiedzę.
 • Wolontariuszki i wolontariusze rozwiną praktyczne doświadczenie w kontekście pracy w międzynarodowym środowisku oraz w kwestiach związanych z relokacją obcokrajowców pracujących w Polsce.

Jak się zgłosić?

Wyślij nam email: wolontariat[at]uw.edu.pl wraz z informacją dlaczego chcesz dołączyć do zespołu wspierającego zagraniczne pracowniczki i zagranicznych pracowników UW oraz z informacją, czy jesteś dyspozycyjna/dyspozycyjny w terminie szkolenia.

 Rozumiemy też, że w tym okresie możecie mieć już plany wakacyjne, dlatego bardzo prosimy przy wysyłaniu zgłoszenia o określenie dyspozycyjności w okresie czerwiec-wrzesień (weź pod uwagę, że minimalny, łączny, czas zaangażowania w ten wolontariat to 2,5 miesiąca)

Na zgłoszenia czekamy do 12.06.2023 do godziny 20:00.

Liczba miejsc w tym działaniu jest ograniczona, więc radzimy nie czekać do ostatniej chwili!


Z ochotniczkami i ochotnikami zostaną podpisane porozumienia o wolontariacie, a po zakończeniu inicjatywy każdy otrzyma zaświadczenie potwierdzające indywidualny zakres zaangażowania.


Jeśli nie zgłaszałeś/aś się wcześniej do wolontariatu w ramach Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu, przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o uzupełnienie ankiety wolontariusza: https://wolontariat.uw.edu.pl/ankieta-wolontariusza/