Dołącz do zespołu wspierającego zagraniczne badaczki i badaczy UW!

 • 17 listopada 2021

[W związku z dużą liczbą zgłoszeń rekrutacja została zamknięta – serdecznie dziękujemy za zainteresowanie, zachęcamy do śledzenia innych ofert UCW]

Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu zaprasza Was do wzięcia udziału w nowej inicjatywie realizowanej we współpracy z Welcome Point UW!

Poszukujemy ochotniczek i ochotników, którzy dołączą do zespołu wspierającego zagraniczne pracowniczki i zagranicznych pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.


Wolontariusze i wolontariuszki zaangażują się między innymi w:

 • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych (np. towarzyszenie podczas wizyty w urzędzie, pomoc w wypełnianiu dokumentów w języku polskim etc.),
 • wsparcie w organizacji spraw codziennych związanych z osiedleniem się w Polsce,
 • pomoc w tłumaczeniu informacji z języka polskiego na angielski.

Jak często będzie potrzebna pomoc?

Inicjatywa trwa od grudnia 2021 do czerwca 2022.

Studentki i studenci, którzy zgłoszą chęć dołączenia do zespołu wspierającego zagraniczne pracowniczki i pracowników będą otrzymywali od Welcome Point UW informacje kiedy i w jakim zakresie potrzebne jest wsparcie wolontariuszy. Każdy będzie mógł na bieżąco zdecydować, czy w danym okresie ma czas, aby pomóc w danej kwestii.


Chcesz się zaangażować, ale nie jesteś pewna/y czy masz wystarczającą wiedzę i umiejętności?

Zanim rozpoczniemy działania w ramach inicjatywy, UCW UW i Welcome Point przeprowadzą szkolenia, które przygotują Was do wykonywania powierzonych zadań:

 • piątek (3.12) w godzinach 13:00-16:30 – praktyczny warsztat offline z podstaw komunikacji międzykulturowej, dzięki któremu dowiecie się jak być uważnym na różnice między kulturami oraz jak unikać wpadek międzykulturowych.
 • środa (8.12) 15:00-16:00 lub piątek (10.12) 12:00-13:00 – szkolenie online pt. Przyjmowanie zagranicznych pracowników na UW – kwestie praktyczne podczas którego poznacie najważniejsze kwestie związane z alokacją pracowników z zagranicy w kontekście uwarunkowań prawnych i społecznych w Polsce oraz na Uniwersytecie. 

Welcome Point UW będzie również wspierał merytorycznie wolontariuszki i wolontariuszy na bieżąco w trakcie trwania inicajtywy. 


Kogo poszukujemy?

Zapraszamy do udziału w projekcie osoby, które:

 • są aktualnymi studentkami i studentami Uniwersytetu Warszawskiego,
 • znają angielski przynajmniej na poziomie B2 i posługują się tym językiem swobodnie zarówno w komunikacji pisemnej jak i werbalnej,
 • są dyspozycyjne w podanych wyżej terminach warsztatu i szkolenia,
 • są cierpliwe i otwarte na różnorodność.

Dlaczego warto się zaangażować?

 • To wspaniała okazja, aby aktywnie wspierać społeczność akademicką Uniwersytetu Warszawskiego oraz poznać badaczy i badaczki z różnych stron świata. 
 • Elastyczny wolontariat – w tym działaniu nie wymagamy regularnej dyspozycyjności, wolontariuszki i wolontariusze mogą na bieżąco decydować, czy akurat mogą się aktywnie zaangażować.
 • Studentki i studenci przed przystąpieniem do działania wezmą udział w warsztatach i szkoleniach, dzięki czemu zdobędą nowe umiejętności oraz poszerzą swoją wiedzę.
 • Wolontariuszki i wolontariusze rozwiną praktyczne doświadczenie w kontekście pracy w międzynarodowym środowisku oraz w kwestiach związanych z relokacją obcokrajowców pracujących w Polsce.

Jak się zgłosić?

[W związku z dużą liczbą zgłoszeń rekrutacja została zamknięta – serdecznie dziękujemy za zainteresowanie, zachęcamy do śledzenia innych ofert UCW]

Wyślij nam email: wolontariat[at]uw.edu.pl wraz z informacją dlaczego chcesz dołączyć do zespołu wspierającego zagraniczne pracowniczki i zagranicznych pracowników UW oraz z informacją, czy jesteś dyspozycyjna/dyspozycyjny w terminie warsztatu z komunikacji międzykulturowej oraz w jednym z terminów szkolenia merytorycznego (daty podane są wyżej). 

Na zgłoszenia czekamy do 28.11.2021 do godziny 18:00.


Z ochotniczkami i ochotnikami zostaną podpisane porozumienia o wolontariacie, a po zakończeniu inicjatywy każdy otrzyma zaświadczenie potwierdzające indywidualny zakres zaangażowania.

Jeśli nie zgłaszałeś/aś się wcześniej do wolontariatu w ramach Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu, przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o uzupełnienie ankiety wolontariusza: https://wolontariat.uw.edu.pl/ankieta-wolontariusza/