Wspólnie pokonajmy bariery językowe – pomóż w nauce języka polskiego dzieciom uchodźczym!

  • 15 stycznia 2025

Fundacja Polska Gościnność zaprasza do udziału w wyjątkowym programie wolontariatu edukacyjnego, który wspiera dzieci z doświadczeniem uchodźczym i imigranckim. To szansa, by realnie pomóc młodym ludziom w ich edukacji i rozwoju, a jednocześnie samemu zdobyć cenne doświadczenie.


Najważniejsze zadania, kiedy i gdzie:

W ramach programu wolontariusze spotykają się z dziećmi 1-2 razy w tygodniu na około 1,5 godziny – pomagają w nauce, odrabianiu zadań, nadrabianiu zaległości szkolnych oraz nauce języka polskiego i uzupełniają krótką notatkę po. Spotkania odbywają się najczęściej w domach dzieci na terenie Warszawy, co pozwala na nawiązanie relacji z ich rodzinami i na zaplanowanie warunków do dalszej samodzielnej pracy dziecka. Wolontariusze w porozumieniu z dziećmi i ich rodzicami wybierają pasujące terminy.

Co oferuje Fundacja?

  • Fundacja zapewnia wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom kompleksowe przygotowanie w postaci warsztatów, które obejmują pracę z dziećmi z doświadczeniem uchodźczym, informacje o sytuacji prawnej uchodźców oraz zasady pracy w projekcie.
  • Wolontariusze mogą korzystać ze wsparcia zespołu fundacji oraz indywidualnych superwizji psychologicznych.
  • Fundacja wystawia zaświadczenia o wolontariacie, a także zapewnia ubezpieczenie NNW w ramach porozumienia zawartego na czas roku szkolnego.
  • Najbliższe obowiązkowe warsztaty odbędą się pod koniec stycznia, a kolejne na początku lutego. Po ich zakończeniu wolontariusze rozpoczną współpracę z dziećmi, która potrwa do końca roku szkolnego 2024/2025.

Chcesz przekazać od siebie “supermoc języka polskiego”?

Wyślij e-mail z tytułem wolontariatu “Pomoc dzieciom uchodźczym w nauce języka polskiego”, swoim imieniem i nazwiskiem na adres wolontariat[at]uw.edu.pl.

Na zgłoszenia czekamy do niedzieli 26 stycznia. 

To idealna okazja, by pomóc dzieciom z różnych zakątków świata, zdobyć nowe umiejętności i przeżyć coś naprawdę wyjątkowego. Zachęcamy do zgłaszania się!

UWAGA! Jeśli nie zgłaszałeś(aś) się wcześniej do wolontariatu w ramach Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu, przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o uzupełnienie ankiety wolontariusza znajdującej się pod linkiem: https://wolontariat.uw.edu.pl/ankieta-wolontariusza/


Grafika promująca wolontariat edukacyjny w Fundacji Polska Gościnność

O fundacji:

Fundacja Polska Gościnność została założona w 2017 roku. Kontynuuje działania, które w 2012 roku rozpoczęła jako grupa Chlebem i Solą – oddolna i nieformalna inicjatywa zrzeszająca specjalistów z różnych dziedzin. Zajmuje się rozwijaniem świadomości na temat losu uchodźców i imigrantów, przede wszystkim w Polsce i Europie. Stara się w ten sposób wpływać na politykę migracyjną, walczyć z ksenofobią, stereotypami i ignorancją.

O programie:

Program wsparcia edukacyjnego dzieci uchodźczych powstał w maju 2017 roku i od tamtej pory jest nieprzerwanie kontynuowany i rozszerzany. W ciągu 7 lat program objął pomocą łącznie prawie 300 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 22 lat, mieszkających w Warszawie i okolicach, uczęszczających do szkół podstawowych oraz różnych typów szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe, szkoły dla dorosłych). Dzieci pochodzą łącznie z 21 krajów. Liczną grupę stanowią dzieci pochodzące z Federacji Rosyjskiej, przede wszystkim z republik autonomicznych: Czeczenii, Dagestanu, Inguszetii. Inna liczna grupa dzieci pochodzi z krajów byłego Związku Radzieckiego: z Tadżykistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Gruzji, Białorusi i Ukrainy. W programie uczestniczą także dzieci pochodzące z Afryki Subsaharyjskiej: z Konga, Gwinei, Sierra Leone, Ugandy, Demokratycznej Republiki Konga. Pozostałe kraje to: Egipt, Irak, Iran, Afganistan, Syria, Turcja, Pakistan oraz Tybet.


Do wolontariatu zgłaszają się zarówno licealiści i studenci, jak i emerytowani nauczyciele (najstarsza wolontariuszka ma 85 lat!). Przed podjęciem pracy z dzieckiem, każda osoba bierze udział w warsztatach przygotowujących (Praca z dzieckiem z doświadczeniem uchodźczym, Sytuacja prawna uchodźców, Zasady pracy w projekcie). Wolontariusze i wolontariuszki przez cały czas wspierani są przez zespół fundacji, a także mają możliwość korzystania z indywidualnych superwizji psychologicznych.