Współpraca z jednostkami Uniwersytetu Warszawskiego

W przypadku korzystania ze wsparcia wolontariuszy przez jednostki UW należy przestrzegać
zapisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz zasad
wprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski.

Pismo Przewodnie Prorektora prof. dr. hab. Tadeusza Tomaszewskiego w sprawie korzystania z instytucji wolontariatu w jednostkach organizacyjnych UW:

Wsparcie UCW w rekrutacji wolontariuszy

Po zapoznaniu się z Pismem Przewodnim Prorektora prof. dr. hab. Tadeusza Tomaszewskiego, jednostki UW mogą skorzystać z pomocy Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu w zakresie rekrutacji wolontariuszy. Chętnie pomożemy również w wyjaśnieniu  kwestii merytorycznych związanych ze współpracą z wolontariuszami.

Rekrutacja krok po kroku

Jednostki organizacyjne UW, które chciałyby skorzystać z pomocy UCW w rekrutacji wolontariuszy powinny przesłać dokładny zakres zadań dla wolontariuszy oraz informację o charakterze wolontariatu pod adres wolontariat(at)uw.edu.pl przynajmniej 2-3 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem współpracy z ochotnikami.

Jednostki powinny we własnym zakresie wyznaczyć osobę, która będzie odpowiedzialna za koordynację i opiekę nad wolontariuszami. Przed rozpoczęciem wolontariatu pracownik UCW spotka się z wyznaczoną osobą, aby omówić szczegóły.

Po zakończeniu rekrutacji przekażemy listę zainteresowanych do koordynatora wolontariuszy, który powinien dopilnować wszelkich formalności. Zachęcamy również do skorzystania ze wskazówek dotyczących dobrych praktyk we współpracy z wolontariuszami zamieszczonych na poniższej infografice.

WAŻNE! Wolontariuszowi, który wykonuje świadczenia przez okres nie dłuższy niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest zapewnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W tej sprawie prosimy o kontakt z Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu. Wyjaśnimy jak dopełnić formalności.

Po zakończeniu współpracy z wolontariuszami jednostka korzystająca z ich pomocy jest zobowiązana wysłać do UCW informację podsumowującą.

Zawieranie porozumień z wolontariuszami

Jeżeli jednostka UW planuje współpracę z wolontariuszem trwającą dłużej niż 30 dni to jest zobowiązana sporządzić porozumienie na piśmie zgodnie z procedurami obowiązującymi na UW i podpisać je z wolontariuszem.

• W przypadku korzystania ze wsparcia wolontariuszy przy zadaniach nie wymagających zapisów dotyczących np. praw autorskich, jednostka może skorzystać z ogólnego wzoru porozumienia opracowanego przez UCW dostępnego poniżej. W razie wątpliwości z tym związanych zachęcamy do kontaktu.

Porozumienie ogólne w języku angielskim(.pdf)

• W przypadku korzystania z pomocy wolontariuszy w różnych projektach (badawczych/grantowych etc.), jednostka powinna przygotować własny wzór porozumienia o współpracy z wolontariuszami dostosowany do specyfiki projektu wraz z odpowiednimi zapisami dotyczącymi przekazania praw autorskich. Tak przygotowany wzór porozumienia powinien uzyskać akceptację Biura Prawnego UW.

Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę, że zgodnie z paragrafem 135 Statutu Uniwersytetu Warszawskiego, osobie niebędącej pracownikiem uczelni, uczestniczącej w prowadzeniu badań naukowych lub zajęć dydaktycznych, Rektor może nadać status profesora, badacza lub wykładowcy afiliowanego przy UW. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

UWAGA!
Odradzamy podpisywanie porozumień na czas nieokreślony, jeżeli jednak zajdzie taka konieczność to należy ubezpieczyć wolontariusza na pierwsze 30 dni współpracy.

Po podpisaniu porozumienia z wolontariuszem jednostka UW jest zobowiązana do przekazania do Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu kopii/skanu podpisanego dokumentu:

• bezpośrednio do siedziby UCW, ul. Dobra 56/66 (budynek BUW),
  • poprzez kancelarię ogólną UW,
  • mailowo na adres wolontariat(at)uw.edu.pl

W razie pytań związanych z korzystaniem ze wsparcia wolontariuszy prosimy o kontakt mailowy wolontariat(at)uw.edu.pl lub telefoniczny (22) 55 27 204 lub 201.