Jak rozpoznawać dezinformację – warsztaty praktyczne online 

 

LISTA UCZESTNIKÓW ZAPEŁNIONA – OTWARTO LISTĘ REZERWOWĄ
Obecnie każdy z nas mierzy się z ogromną ilością wiadomości napływających z portali informacyjnych i social mediów. Niestety wiele z nich jest tworzonych, aby wprowadzić odbiorców w błąd i wywołać chaos informacyjny. Dlatego Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu i Welcome Point zapraszają wszystkich zainteresowanych na szkolenie, dzięki któremu dowiemy się jak weryfikować to, co codziennie dociera do nas w internecie.


WORKSHOP IN ENGLISH - CLICK HERE

Czym jest fake news i jak go rozpoznać? Po czym poznać, że post został napisany przez bota lub powstał, by szerzyć nieprawdziwe treści?

Na praktycznych warsztatach prowadzący Daniel Rząsa – dziennikarz, który pracował m.in. w Google – pokaże, jak w sprytny sposób używać wyszukiwarek internetowych, jak szybko sprawdzić, czy zdjęcie z którym mamy do czynienia jest prawdziwe i jak ocenić, czy wpis na Facebooku lub Twitterze jest autentyczny.

Na warsztatach będzie można dowiedzieć się jak rozpoznać fake newsy i nauczyć się wykorzystywać narzędzia, za pomocą których najlepsi researczerzy i faktczekerzy na świecie odkrywają gigantyczne afery. Szczególnie dziś w obliczu trwającej wojny w Ukrainie, te umiejętności mogą być przydatne.

Termin: wtorek, 8 marca godz. 17:00-20:00

Warsztaty odbędą się online na platformie Zoom. 

Do udziału zapraszamy społeczność UW: studentów, doktorantów, absolwentów oraz aktywnych i emerytowanych pracowników naszej uczelni.

By wziąć udział w warsztacie należy przesłać wiadomość email z imieniem, nazwiskiem i jednostką UW, na adres wolontariat[at]uw.edu.pl w tytule wpisując “Jak rozpoznawać dezinformację – warsztaty praktyczne online”.
Liczba miejsc jest ograniczona.


O PROWADZĄCYM

Daniel Rząsa pełni obecnie funkcję redaktora naczelnego start-upowego portalu gospodarczego 300Gospodarka. Oprócz tego specjalizuje się w szkoleniach dotyczących zaawansowanego researchu, wyławianiu i zwalczaniu fake newsów, a także pracy z danymi i uczeniu ogólnych kompetencji medialnych. W 2018 roku pełnił rolę szkoleniowca (Teaching Fellow) w Google News Lab – komórce Google, która zajmuje się szkoleniami dziennikarzy i osób związanych z komunikacją internetową w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jako szkoleniowiec Google przeprowadził warsztaty i wykłady dla ponad 4000 osób w 14 krajach z takich tematów, jak research, weryfikacja informacji, dziennikarstwo danych, mapowanie, dziennikarstwo multimedialne.

Jest absolwentem studiów magisterskich MA Financial Journalism na City, University of London, a także prowadzonego przez Radę Europy i Europejską Akademię Dyplomacji programu Visegrad School of Political Studies. Jest laureatem wielu międzynarodowych stypendiów i programów dziennikarskich, m.in. Foreign Correspondents Programme w Helsinkach przyznawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii, EU Journalism Training w redakcji EurActiv.com w Brukseli, Marjorie Deane Summer Schools w Szanghaju i Nowym Jorku oraz M100 Youth Media Workshop w Poczdamie.

Warsztaty są organizowane przez Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu i Welcome Point.