Projekty zrealizowane w ramach programu „UW: Inicjatywy dla otoczenia”

W ramach programu „UW: Inicjatywy dla otoczenia” studentki i studenci, doktorantki i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego realizowali projekty, w których w praktyczny sposób wykorzystywali swoją wiedzę i zdobywali doświadczenie. Projekty były realizowane w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi lub małymi/średnimi przedsiębiorstwami

Projekty zrealizowane w ramach I edycji: 

Biznes na rynkach zagranicznych – uczestniczki i uczestnicy przeprowadzili analizę nowych rynków zbytu dla firmy eksportowej i poszukiwania nowych partnerów. Oprócz umiejętności pracy projektowej rozwinęli swoje kompetencje z zakresu podejmowania decyzji biznesowych, prowadzenia negocjacji czy nawiązywania kontaktów z różnymi podmiotami gospodarczymi.

Partner projektu: firma ANWER

Ewaluacja społecznościowa projektu lokalnego finansowanego z budżetu partycypacyjnego – uczestniczki i uczestnicy przeprowadzili profesjonalną ewaluację realizowanego w ramach budżetu partycypacyjnego projektu integracyjnego placu zabaw. Rezultaty ewaluacji oraz swoje wnioski studenci zaprezentowali na specjalnej debacie z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych i Urzędu Miasta st. Warszawy.

Partner projektu: Centrum Społeczne PACA

Jak sprzedawać Europę? – w ramach projektu uczestniczki i uczestnicy pracowali nad strategią komunikacji i zwiększeniem rozpoznawalności portalu informacyjnego EurActiv.pl. Studenci zorganizowali debatę z udziałem posłów do Parlamentu Europejskiego i ekspertów. Ponadto przygotowywali artykuły i quiz tematyczny zachęcający do poszukiwania informacji na stronach Portalu.

Partner projektu: portal EurActiv.pl

Kącik kulinarny – projekt realizowany był w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapeutycznym „Kąt”. Studentki i studenci przygotowali dla wychowanek i wychowanków serię warsztatów kulinarnych, fotograficznych i edukacyjnych. Jako rezultat projektu powstała profesjonalna książka kulinarna, której przygotowanie miało niezwykły wymiar socjoterapeutyczny dla młodzieży.

Publikacja powstała w ramach projektu (PDF, 20 MB)

Partner projektu: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapeutyczny nr 1 w Warszawie

Projekty zrealizowane w ramach II edycji:

Serendipity i Metoda TROP© – studentki, studenci, doktorantki  i doktoranci włączyli się w proces tworzenia i wdrażania nowej strategii marketingowej, nawiązywania relacji biznesowych, współpracy z klientami i partnerami. Do najważniejszych zadań i celów uczestników projektu należało: poznanie branży szkoleniowej, nauka działań marketingowych z uwzględnieniem potrzeb klienta, nie tylko dla zysku firmy, ale i dla propagowania biznesu opartego na wartościach i empatii. W rezultacie projektu zorganizowano spotkanie warsztatowe, gdzie uczestnicy projektu wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutowali nad zagadnieniami związanymi z uczeniem się poprzez praktyczne działania. Zaprezentowana została również broszura “Nauka w działaniu”.

Partner projektu: firma TROP

Ochota na Kampus – studentki, studenci, doktorantki i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego pracowali nad wzrostem zaangażowania społeczności Kampusu Ochota w działania budżetu partycypacyjnego i inne formy aktywizacji lokalnej. Uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu organizacji kampanii informacyjnych, współpracy z mediami, wykorzystywaniu mediów społecznościowych i narzędzi audiowizualnych.

Partner projektu: Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy

Projekty zrealizowane w ramach III edycji:

Interwencja Pasażerska – to oddolna inicjatywa skupiająca wokół siebie osoby, które chcą reagować na przejawy przemocy słownej i fizycznej w naszej przestrzeni publicznej, zwłaszcza te skierowane do obcokrajowców mieszkających w naszym kraju. Uczestniczki i uczestnicy przeprowadzili szereg wywiadów z obcokrajowcami, przygotowali kampanię promocyjną i informacyjną, a także zorganizowali przejazd specjalnego tramwaju, w którym mówili o znaczeniu reagowania i przedstawiali sposoby jak to robić. Główne wydarzenie projektu otrzymało patronat Prezydent m.st. Warszawy oraz Rektora UW.

Strona projektu: www.facebook.com/interwencja/

Partner projektu: Fundacja Humanity in Action

Zestresuj stres – studentki Uniwersytetu Warszawskiego postanowiły w swoim działaniu zareagować na ważny i aktualny problem stresu wśród młodych ludzi. Przygotowały serię warsztatów, w których uczestniczyli studentki i studenci najróżniejszych warszawskich uczelni. Dzięki udziałowi w warsztatach mogli poznać różne sposoby radzenia sobie ze stresem czy zanalizować jego przyczyny, aby lepiej sobie z nim radzić. Powstał również fanpage, gdzie publikowane były artykuły czy lista miejsc, gdzie studentki i studenci mogą szukać wsparcia w sytuacjach stresowych.

Strona projektu: www.facebook.com/zestresujstres/

Partner projektu: Ośrodek INTRA

Open Source – Open Mind – studenci realizujący projekt postanowili zająć się niezwykle aktualną tematyką bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, w tym przede wszystkim weryfikowania informacji i źródeł, z których można korzystać w Internecie. W ramach działań przeprowadzono warsztaty z rozpoznawania fake news, wykorzystywania narzędzi Google do sprawdzania informacji, a także zorganizowano warsztaty OSINT (wywiad jawnoźródłowy). Przygotowany został również specjalny, ogólnodostępny handbook z tematyki całego projektu. Wszystkie organizowane wydarzenia cieszyły się sporym zainteresowaniem, także ze strony specjalistów w tych dziedzinach.

Publikacja powstała w ramach projektu (PDF, 8 MB)

Partner projektu: Stowarzyszenie Demagog

Wspólny język Powiśla – projekt silnie nastawiony na pracę z oraz dla lokalnej społeczności. Studentki i studenci związani z wydziałami UW na Powiślu, postanowili przygotować serię wydarzeń integrujących ich z pozostałymi mieszkankami i mieszkańcami. Na przestrzeni maja i czerwca 2018 roku, zarówno polskie, jak i zagraniczne studentki i studenci Uniwersytetu przygotowali warsztaty dla dzieci, lekcje pokazowe dla licealistek licealistów, wykład dla seniorek i seniorów oraz wzięli udział dwóch wydarzeniach bardzo ważnych dla lokalnej społeczności: XXI Festynie Integracyjnym przy szkole na ul. Drewnianej oraz Pikniku przy Przytułku św. Franciszka Salezego. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkanek i mieszkańców Powiśla, jak i studentek i studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy prezentowali kulturę i języki z najróżniejszych zakątków świata.

Strona: www.facebook.com/wspolnyjezykpowisla/ 

Partner projektu: Stowarzyszenie Katedra Kultury

Warsztaty metody outreach podnoszące kompetencje zawodowe i interpersonalne studentów uczelni warszawskich – projekt przygotowany przez studentki Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji koncentrował się wokół wyspecjalizowanej metody outreach wykorzystywanej do działań z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Działania projektowe skierowane były zarówno do młodych osób wchodzących na rynek pracy, a także do doświadczonych pracowniczek i pracowników, którzy dotychczas nie mieli okazji poznać zalet metody outreach.Przygotowane warsztaty stały się częścią większej konferencji, dzięki czemu zyskały wymiar praktyczny i teoretyczny. W ramach podsumowania projektu powstały dwie broszury, które przekazano przyszłym streetworkerkom i  streetworkerom oraz rozdystrybuowano do miejsc, gdzie pracuje się z osobami wykluczonymi.

Partner projektu: Społeczny Komitet ds. AIDS

Pozostałe projekty zrealizowane w ramach programu:

Muzułmanin czyli kto? – w ramach projektu przygotowana została publikacja zawierająca materiały dydaktyczne  dla nauczycielek i  nauczycieli oraz organizacji pozarządowych. Działanie powstało, aby odpowiedzieć na problem niedostatecznej informacji w debacie publicznej na temat islamu, muzułmanek i muzułmanów. Dzięki działaniom studentek i studentów Uniwersytetu Warszawskiego powstały materiały przydatne i pomocne w przekazywaniu rzetelnej wiedzy oraz zwalczaniu uprzedzeń. Publikacja dostępna jest w wersji papierowej oraz elektronicznej (wersję elektroniczną można pobrać ze strony Wydziału Orientalistycznego UW).

Ławki miejskie – w ramach projektu studentki i studenci Uniwersytetu Warszawskiego, pod okiem Tutorów i we współpracy z Urzędem Miasta st. Warszawy przeprowadzili szeroko zakrojone badanie na temat ławek miejskich w przestrzeni Warszawy. Badano znaczenie ławek w przestrzeni, ich charakter więziotwórczy, rozmieszenie, kształt, a przede wszystkim odbiór wśród mieszkanek i mieszkańców i wpływ na jakość życia i korzystania z przestrzeni publicznej. W ramach podsumowania powstała publikacja, która zawiera wnioski płynące z przeprowadzonych badań i obserwacji. Rezultatami uzyskanymi dzięki pracy studentek i studentów zainteresowały się liczne wydziały Urzędu Miasta, które dzięki projektowi będą mogły lepiej i efektywniej planować umieszczanie tej małej architektury w przestrzeni Warszawy.

Publikacja powstała w ramach projektu jest dostępna w siedzibie Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu w wersji papierowej.

The Ripple Effect Project – projekt realizowany w listopadzie i grudniu 2017 roku wśród polskich i zagranicznych studentek oraz studentów Uniwersytetu Warszawskiego. We współpracy z Fundacją Inna Przestrzeń przeprowadzono warsztaty, w ramach których uczestniczki i uczestnicy wspólnie opracowywali rozwiązania integrujące studentki i studentów z różnych krajów. W efekcie projektu powstał zarys informacyjnej broszury dla zagranicznych studentek i studentów UW. Zainicjowano serię międzynarodowych spotkań w akademikach Uniwersytetu, o nazwie. „Movie nights”, które przekształciły się w stałą grupę integrującą studentki i studentów z polski i zagranicy, zamieszkujących akademiki UW na warszawskiej Ochocie.

Social economy as a tool of social change. Social economy triangle: Poland – Ukraine – Great Britain – międzynarodowy projekt zrealizowany w maju i czerwcu 2018 roku, w którym udział wzięły studentki i studenci z Polski i Ukrainy, oraz partnerzy z Wielkiej Brytani. W ramach działań studentki i studenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Lwowskiego wzięli udział w serii warsztatów z zakresu przedsiębiorczości społecznej, a następnie spotkali się na wizycie studyjnej w Warszawie. W trakcie jej trwania odwiedzali różne przedsiębiorstwa społeczne, a następnie wspólnie zastanawiali się nad możliwościami realizacji takich przedsięwzięć w swoich społecznościach lokalnych. Projekt, oprócz zdobytej wiedzy, bardzo pozytywnie wpłynął na integrację pomiędzy studentkami i studentami z Polski i Ukrainy.


Program „UW: Inicjatywy dla otoczenia” działał na Uniwersytecie Warszawskim w latach 2016-2018 w ramach programu Santander Universidades, który realizowany jest w Polsce przez Santander Bank Polska.